نام های دیگر
سن
27 سال

Arash Heidari Statusبرای تکمیل آرشیو آرش حیدری ما را همراهی کنید.

بیوگرافی آرش حیدری [ویرایش]

آرش حیدری (متولد 10 خرداد 1370)، شاعر و ترانه‌سرای ایرانی است. وی متولد شهر میاندواب است و تحصیلات ایشان در مقطع دکتری در رشته های مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و فلسفه از دانشگاه تهران می باشد، آرش حیدری در خانواده‌ای متولد شد که پیشینهٔ هنری مسبوق به سابقه ای دارد، شعر و شاعری در خانواده ی آنان موروثی بوده و اجداد ایشان شاعر بوده اند. اما به گفتهٔ خود وی بیشتر به فلسفه علاقه‌مند است تا هنر. وی دوبار پیاپی در سال 88 و 89در حالی که 18و 19 سال سن داشت بصورت پیاپی به عنوان ترانه سرای برتر کشور معرفی شد، وی جایزه ی هنرمند تحسین شده جشنواره حافظ را در سال 90 از دست علیرضا افتخاری دریافت کرد.

از نظر زیباشناسی ترانه های وی روح اسکولاستیک و قدرت بیان موجزی دارند، به گفته ی ایرج جنتی عطایی شاعر سرشناس ایرانی؛ آرش حیدری روح ترانه سرایی را با والاترین احساس های زیبای متافیزیکی آمیخته و آنرا تبدیل به کالبد هستی شناسی می کند. از این ترانه سرا حدود 90 اثر بجای مانده است. آرش حیدری به دلایل نامعلومی از سال 92 دیگر ترانه ای نساخته است و شعری از ایشان منتشر نشده است.

بسیاری از آثار وی با اسامی مستعار منتشر شده است او فعالیت هنری خود را با کمک بهروز صفاریان، آغاز کرده و سابقه همکاری با هنرمندان نامی ایران از جمله احسان خواجه‌امیری، بهنام صفوی، علی لهراسبی، کاوه یغمایی، محمد اصفهانی،[۱]داریوش اقبالی، رضا یزدانی (خواننده)، محسن چاوشی، محسن یگانه ،فرزاد فرزین، مهدی یراحی، رضا صادقی، مهدی یغمایی و علیرضا عصار را در کارنامه خود دارد. تمامی ترانه های این هنرمند در آرشیو ویکی صدا موجود می باشد.

بیشتر...