کانال تلگرام ویکی صدا

جدیدترین ترانه ها را از کانال تلگرام ویکی صدا
عارف Aref
عارف
نام های دیگر
سن
81 سال

Aref Statusبرای تکمیل آرشیو عارف ما را همراهی کنید.

آلبوم های عارف

بیوگرافی عارف [ویرایش]

عارف عارف‌کیا (زادهٔ ۲۹ مرداد ۱۳۱۹ در شهرنمین از توابع استان اردبیل) از خواننده‌های مشهور و پیشکسوت موسیقی پاپ ایرانی است.وی آفریننده ی سبک خاصی در موسیقی پاپ ایران است که پیش از آن سابقه نداشته ، بعدها این سبک خاص در میان مردم به نام [ته حنجره ای= Tahe hanjarei ] شهره شد و لقب حنجره طلایی تا قبل از سلطان قلب ها را به همین خاطر به عارف عنوان داده بودند . به جراءت می توان گفت عارف آهنگ هایی را به مرحله اجرا درآورده که تنها از خود او انتظار می رود و هیچ یک از دیگر خوانندگان مارکت ایرانی قادر به اجرای آنها نمی باشند چراکه نفس زیاد و توان بالای اجرا و حرفه ای بودن در نحوه خواندن و آشنایی با سبک درست خواندن موسیقی ایرانی را می طلبند .

عارف تا به حال 800 آواز خوانده که از مشهورترین آلبوم‌های او می‌توان ماه و پلنگ، روزگار غریبیست نازنین، آینه در آینه را نام برد.[

زندگی نامه [ویرایش]

عارف عارف کیا در ۲۹ مرداد ۱۳۱۹ خورشیدی (۱۰ اگوست ۱۹۴۱ م) در نمین (از توابع استان اردبیل) چشم به دنیا گشود، پدر و مادرش باهمدیگر نسبت خویشاوندی داشتند و پسرعمو و دختر عمو بودند.پدرش متولد نمین و مادرش نیز در شهر باکو بدنیا آمده بود.بعدها پدر و مادرش از نمین به تهران مهاجرت و رحل اقامت کرده چندی بعد از هم جدا می شوندو عارف تنها فرزند خانواده تا سن دو سالگی نزد پدرش در جنوب شهر تهران می ماند و بعدها با مادرش که در خیابان نادری تهران سکونت می کرد تا اخذ مدرک دیپلم در انجا می ماند. مادرش بانویی تحصیلکرده و دندانپزشک بود و آشنایی عارف با دنیای خوانندگی و موسیقی از آنجا بود که مادرش علاقه مند موسیقی های فولکوریک و اصیل آذری بوده و عارف در زمان کودکی با گوش دادن به رادیو باکو به این هنر علاقه مند شد. رادیو باکو علاوه بر آهنگهای آذری و غربی گاهی اوقات اوپراهای معروف اروپایی را هم پخش میکردند.

در سالهای ۱۹۶۰ در حالیکه بیشتر آهنگها به صورت تصنیف بودند، عارف در آن زمان با ادغام کردن...

بیشتر...