۱)زندگی خصوصی:

فرشید امین در اهواز در روز 17 فروردین متولد شد ولی در 6 ماهگی خانواده اش به تهران رفتند  تا ۱۱ سالگی در تهران در منطقه ای به نام "عباس آباد" زندگی می کردند ولی با خانواده بعد از آن به انگلستان مهاجرت کردند  فرشید امین  حدود ۳۶ سال سن دارد .

فرشید امین انسان بسیار پرایوت و خصوصی و آرامی هستش و هیچ مشکلی با هیچ کسی ندارد و در کار هنری با همه دوست هستش.اما برعکس در کنسرت ها و موزیک ویدیو ها بسیار آدم پرجنب و جوشی هستش و بسیار ریلکس.او زبان انگلیسی رو به لهجه ی بریتیش صحبت می کنه چون به همراه خانواده اش در انگلستان زندگی کرده است او غیر از خوانندگی یک ترانه سرای بزرگ و یک موزیک دان و آهنگساز بزرگ هم هست که برای خوانندگان دیگری هم ترانه سازی کرده است دوستان بزرگی چون کوجی و بهنام مکری و فرخ آهی دارد حدود ۱۰ سال پیش سیگار رو ترک کرده که اراده ی بسیار قوی می خواهد او این کار رو بزرگترین انقلاب زندگی اش می داند بهترین ترانه رو "نسترن" می دونه.فرشید امین بهترین سال زندگی اش رو سال ۱۳۸۴ می دونه.در کل فرشید امین بسیار خوش تیپ و خوش لباس و آرام و جذابی هستش که به کارش خیلی اهمیت می ده.

۲)زندگی هنری:فرشید امین کارنامه ی هنری اش را با آلبومی غیر رسمی به نام "آوای من" آغاز کرد که شامل ۷ ترانه ی بسیار زیبا و رمانتیک بود که ترانه ی غربت در این آلبوم واقعا یک شاهکار است .اما کار رسمی فرشید امین با آلبوم "بانو" آغاز شد که در آن ترانه ی مطرح "نسترن" قرار دارد که با این ترانه فرشید امین یک شبه ره صد ساله رو رفت و چهره شد این آلبوم شامل ۹ ترانه ی بسیار زیبا هستش که در این آلبوم به اسم های دختر ها تاکیید شده و فرشید امین علاقه مندان زیادی رو از این طریق به خودش جذب کرد.اما آلبوم دوم او یعنی "دیدی گفتم" کار بسار متفاوت و پرفروش و بسیار زیبایی بود که ترانه ی دیدی گفتم یکی از زیباترین کارهای این آلبوم بود در این آلبوم ترانه های مطرح دیگری از جمله بگوبرمیگردی و دلت بخواد و سپیده و این دختره نیز قرار داشتند.آلبوم سوم فرشید "ریمیکس" نام داشت که ترانه ی فوق العاده استثنایی و بسیار زیبا و محشر "بانو" که ریمیکسی از ترانه ی بانو از آلبوم بانو بود ولی این ترانه بسیار رمانتیک تر وزیباتر بود که واقعا هنوز هم بر سر زبان هاست در این البوم یک ترانه ی جدید هم به نام "سبز و سرخ و سفید" هم قرار دارد که بسیار کار کرد و گرفت.این البوم ریمیکسی از کارهای قدیمی فرشید امین بود که آلبوم بسیار خوبی بود به همراه این البوم یک دی وی دی از موزیک ویدیو های فرشید امین هم عرضه شد.اما آلبوم فوق العاده ی "گرفتار" که پرفروش ترین آلبوم فرشید امین تاکنون و زیباترین آلبوم او تاکنون به نظر من بوده است شامل ۸ ترانه و ۲ ریمیکس از ترانه ی استثنایی "توروبه خدا"هستش که ترانه های بسیار زیبایه گرفتار و قانون شکن و الهی شکر و تو فکرتم و رفتی برو و خواب بودم  در این آلبوم قرار دارند.که ترانه ی "گرفتار" بسیار بر سر زبان ها افتاد.فرشید امین که ترانه سرا و آهنگساز بسیار عالی هستش همیشه کارهای با کیفیت و عالی به بازار ارائه می ده به نظر من بهترین خواننده ی جهان هستش و در کاره خودش بی نظیره او موزیک ویدیو های بسیار زیبایی چون بانو و بگوبرمیگردی و گرفتار و دیدی گفتم و توروبه خدا و فردا رو چه دیدی رو داره که حتما باید ببینید البته تمامی کارهای فرشید امین عالیه به امید موفقیت روز افزون "فرشید امین پادشاه موزیک" البته فرشید قبل از این در گروهی به نام "ترس از بشر" به نام فش امن فعالیت داشت گروهی که کاملا گروهی آمریکایی بودش.

مصاحبه با فرشید امین: مجله جوان لس آنجلس

فرشید امین در آلبوم فردا Tomorrow به فرداهای بهتر 1344-9و به آینده ای روشن می نگرد. فرشید می گوید در طی این چندین و چند سالی که از انقلاب ایران گذشته ملت ما همواره در جوّی قرار گرفته اند که با غم و غصه سر کار بسیار داشته است. سالها که موزیک در ایران کاملا قدغن بوده و سپس زمانی که موسیقی را تا حدی آزاد کردند و رادیو و تلویزیون تنها قادر به پخش ملودی هایی بود که حالت غم انگیز و عزاداری و تعزیه به خود داشت. در همین حال به خاطر یک سری مسائل سیاسی اعم از جنگ و تحریم های اقتصادی و فشار بروی مردمی که حق شادمانی، جشن و پایکوبی از آنهاگرفته شده بود، بیشتر مردم ما خواه ناخواه تبدیل به مردمی غمزده و افسرده شده اند.

فرشید می گوید من درکنسرت هایی که در اطراف ایران داشته ام و مردم با تورهای مختلف به دیدن این کنسرت ها آمده اند خود از نزدیک ماتم را در چشمانشان دیده ام. من دیده ام ایرانیانی که از داخل کشور می آیند چقدر حالت نگاه شان با هم وطنان خارج از کشور فرق می کند- مسلما حق هم دارند- با توجه به فشارهای ذکر شده در ایران و جوّ امروز اگر ما هم به جای آنان بودیم همین حالت های افسردگی بدون تردید به ما هم دست میداد.

به همین دلیل من موزیکی را که امروز در داخل ایران ساخته میشود را بسیار غم انگیز می بینم. ترانه ها اکثرا حالتی شکست خورده و مایوس به خود دارند- ملودیهایی که ساخته شده توسط آهنگسازان داخل اکثرا تمی غم زده و افسرده دارند- با اینکه از نظر تکنیکی خیلی زیبا هستند ولی اغلب انسان را افسرده می کنند- خیلی کم می شنویم که خواننده ای ترانه های پر امید و پر تحرک به بازار عرضه کند. اغلب کارهایی که ساخته می شوند حالتی پر از شکایت دارند- شکایت از مردم- از اجتماع – از عشق- از زندگی- حتی از خدا

دلیل اصلی همه این شکایت ها نارضایی درونی وافسردگی است که انگار به طور آزاد حق خنده و شادی را ندارد- حتی در خود کنسرت های داخل کشور حق رقصیدن و پایکوبی ندارند.

موسقی من در آلبوم فردا (Tomorrow) برعکس این مسیر شنا کرده است در این آلبوم ترانه «حیف» گویای حال مردم ماست و پس از آن هفت ترانه پر تحرک و شاد حرف از امید به فرداهای بهتر وآینده ای روشن تر بخصوص برای جوانان ما می زند.

• در برنامه های خود چه تحولاتی بوجود آورده ای؟

فرشید: در آینده بیشتر و بیشتر در برنامه های زنده بروی صحنه تصمیم به نواختن گیتار و پیانو دارم- می خواهم کم کم فرشید امینی را که تا امروز هنوز ندیده اند به معرض تماشا بگذارم.

• درباره خوانندگان داخل کشور چه فکر می کنی؟

-خوانندگانی که در ایران موزیک به بازار ارائه می دهند اکثرا برای کارهای استودیویی مناسب هستند ولی اکثریت آنها برای صحنه ساخته نشده اند- چون حالت خواندن آنها خیلی آرام و بی سروصداست وبیشتر حالت احساسی دارد وکمتر خوانندگانی با قدرت صدای قوی و تحرک مشاهده می شود. البته هستند کسانی که صداهای بسیار خوبی دارند و بروی صحنه نیز کارشان پرقدرت است ولی وقتی میان خوانندگان لوس آنجلس و خوانندگان داخل ایران مقایسه می کنم می بینم که هنوز بهترین خواننده ها هنوزاز این سوی مرزها می آیند نه از داخل کشور.

•درباره ترانه ها و آهنگهای ساخته شده در داخل چه فکر می کنی؟

-به نظر من ترانه ها حالت ساده ولی شیرین دارند- البته خیلی از ترانه های بسیار مبتذل هم از ایران می آیند و کارهای موفقی می شوند که به نظر من اگر آنها در لوس آنجلس ساخته شده وارائه شده بودند مورد حمله صاحبنظران و علاقمندان برخی از هموطنان داخل قرار می گرفتند و این خود یک مشکل فرهنگی است که مردم نسبت به خوانندگان لوس آنجلس خیلی سخت گیر هستند تا خوانندگان داخل ایران.

همچنین درباره آهنگهایی که در ایران ساخته می شوند اکثر کارهای مدرن حالت تقلیدی دارند- آنهم تقلید از لوس آنجلس- اصولا من فکر نمی کنم کسی در ایران House یا Trance یا Rap یا RnB می شناخت این خوانندگان لوس آنجلس بودند که این نوع کارها را به بازار ارائه دادند وتنظیم کنندگان و آهنگسازان در ایران کم کم یاد گرفتند.

• پس موزیک لوس آنجلس را پیشرفته تر می بینی؟

- صد در صد- من به تمام خوانندگان لوس آنجلس افتخار می کنم- خوانندگانی که در تبعید با سختی و دشواری موزیک ایرانی را همواره زنده نگه داشتند.

امروز خوانندگان داخل ایران جواز موسیقی خود را مدیون خوانندگان خارج هستند. من دوست بسیار خوبی دارم که در ایران زندگی میکند و یکی از صاحب نظران و هنرمندان بی سر و صدا میباشد که ایشان سطح و level موزیک داخل را خیلی خوب عرض یابی میکند . شاهین شوکتی از هنرمندان پایه یک ایرانی که سبک خود را تلفیقی از پاپ داخلی و لس آنجلسی هدایت میکند.

مردم برای دیدن خوانندگان مورد علاقه خود مجبور بودند از ایران خارج شوند و پول خود را در خارج از کشور خرج کنند واین بالاخره دولت ایران را وادار کرد که موزیک را در ایران آزاد کند و خوانندگان را در داخل پرورش دهد. چون در غیر اینصورت مجبور می شد مرزها را باز کند برای نگه داشتن مردم و پول آنها در داخل و خوانندگان را از خارج به ایران بیاورد. پس فراموش نکنیم این پیشکسوتان من بودند که این امر را مهیا کردند. یادمان باشد که همیشه از آنها قدردانی کنیم.


ویرایش تاریخچه تغییرات بیوگرافی