قدمعلی سرامی Ghadamali Sarami
قدمعلی سرامی
نام های دیگر
سن
سال

Ghadamali Sarami Statusبرای تکمیل آرشیو قدمعلی سرامی ما را همراهی کنید.

بیوگرافی قدمعلی سرامی [ویرایش]

قدمعلی سرامی استاد دانشگاه، نویسنده، شاعر، مترجم، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی در حوزۀ زبان فارسی است. وی عضو هیأت امنای بنیاد فردوسی است.  وی یکی از پنج استاد برتر شاهنامه‌پژوه ایران به انتخاب نخستین دورهٔ جایزهٔ پژوهش پروفسور آقابزرگ ۱۳۹۰است.

در ۸ بهمن ۱۳۲۲ در شهر رامهرمز به دنیا آمد و دکتری خود را در زمینهٔ زبان و ادب پارسی در دی ۱۳۶۵ دریافت نمود و تا کنون از او ده‌ها کتاب در زمینه‌های گوناگون پژوهشی، مجموعه شعر، کودک و نوجوان، ترجمه و... منتشر شده‌است.

از استادان وی می توان عبدالحسین زرین‌کوب، ذبیح‌الله صفا، دکتر حسن مینو چهر، پرویز ناتل خانلری، بدیع‌الزمان فروزانفر، جلال‌الدین همایی و بهرام فره‌وشی را نام برد.

از آثار وی، کتاب از رنگ گل تا رنج خار که شکل‌شناسی داستانهای شاهنامه است و در رشتهٔ ادبیات از سوی شورای بهترین کتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تشویق قرار گرفت و چاپ چهارم آن در سال ۱۳۸۸ منتشر شده‌است، شیرین‌تر از پرواز  از نشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این کتاب از سوی شورای کتاب کودک به عنوان بهترین کتاب سال برگزیده شد و هم‌چنین به وسیلۀ خانم مرضیه محبوب به صورت تاتر عروسکی درآمد و در تاتر شهر اجرا شد.

'قدمعلی سرامی'در رامهرمز متولد شد و دیپلم ادبی خود را در خرداد ۱۳۴۳ از دبیرستان سعدی اهواز گرفت، سپس دوره‌های کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری زبان و ادبیات فارسی را در دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه تهران گذرانید.

از سال ۱۳۵۳ تا کنون در مراکز آموزش عالی کشور، درس‌های مربوط به ادبیات فارسی، ادبیات کودک و نوجوان، نمایش کودکان، مدیریت خلّاق را تدریس کرده‌است. پیش از انقلاب چهار سالی در مدرسه‌ی عالی ادبیات و زبان‌های خارجی و مدرسه‌ی عالی بازرگانی و پس از انقلاب در دانشگاه تهران (دانشکده‌ی هنرهای زیبا)، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه...

بیشتر...