کانال تلگرام ویکی صدا

جدیدترین ترانه ها را از کانال تلگرام ویکی صدا
حسن شماعی زاده Hasan Shamayizadeh
حسن شماعی زاده
نام های دیگر
سن
77 سال

Hasan Shamayizadeh Statusبرای تکمیل آرشیو حسن شماعی زاده ما را همراهی کنید.

آلبوم های حسن شماعی زاده

بیوگرافی حسن شماعی زاده [ویرایش]

حسن شماعی‌زاده (زاده ۱ آذر ۱۳۲۲ اصفهان) آهنگساز، خواننده، نوازنده و ترانه‌سرای موسیقی پاپ ایرانی است. موسیقی بسیاری از اهنگهای موفق موسیقی پاپ ایرانی که توسط خوانندگان سرشناسی چون گوگوش، داریوش، ابی، معین، هایده، عارف و... اجرا گردیده، از ساخته‌های او بوده است. او پس از انقلاب ۱۳۵۷، به همراه خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد و از آن زمان در آنجا به آهنگسازی و خوانندگی مشغول است.

محتویات

۱ زندگی نامه

۲ سبک آهنگ‌ها

۳ خوانندگی

۴ موسیقی فیلم

۵ زندگی شخصی

۶ دیدگاه‌های سیاسی

۷ مصادره خانه فرزندان شماعی‌زاده در ایران

۸ ماندگارترین ترانه‌های ایرانی شبکه من و تو ۱

۹ آهنگسازی برای دیگران

۱۰ ترانه‌شناسی

۱۱ جستارهای وابسته

۱۲ منابع

۱۳ پیوند به بیرون

زندگی نامه

حسن شماعی‌زاده در سال‌های جوانی

حسن شماعی‌زاده از ۱۳ سالگی در ارکستر یکی از تئاترهای اصفهان، به عنوان نوازنده کار هنری‌اش را آغاز کرد. در سال ۱۳۴۱ پس از پایان دوران دبیرستان برای پیشرفت در موسیقی به تهران آمد، و پس از مدتی کار در تئاتر، در سال ۱۳۴۵ وارد رادیو شد. او همزمان با ارکسترهای جاز، پاپ، جوانان، و هنر و مردم و با چند ارکستر اسپانیایی همکاری می‌نمود و در کلاب‌های شبانه و کاباره‌های تهران نیز به نوازندگی می‌پرداخت. او مدتی برای گروه معروف بلک کتز نیز ساکسیفون تنور می‌نواخت.

آغاز آهنگسازی

حسن شماعی‌زاده در سال ۱۳۵۱ آهنگسازی را آغاز کرد .خود او دلیل اصلی روی آوردن به آهنگسازی را ناتوانی در ادامه نوازندگی می‌داند، که دلیل آن ابتلا به بیماری دیسک گردن در اثر فشار نوازندگی طولانی‌مدت سازهای سنگین برنجی (۱۵-۱۶ ساعت در روز) بود .اولین کارهای شماعی‌زاده در آهنگسازی «گریه» با صدای امیر رسایی، «حالا خیلی دیره» با صدای عارف و «نمی‌آد» با صدای گوگوش بودند که همگی با هم منتشر شدند.

حسن شماعی‌زاده پس از آغاز آهنگسازی توانست جایگاه ویژه‌ای میان آهنگسازان زمان...

بیشتر...