هدیه (لیلا کسری) Hedie
هدیه (لیلا کسری)
نام های دیگر
سن
سال

Hedie Statusبرای تکمیل آرشیو هدیه (لیلا کسری) ما را همراهی کنید.

بیوگرافی هدیه (لیلا کسری) [ویرایش]

لیلا کسری با نام هنری هدیه (زاده: ۷ فروردین ماه ۱۳۱۸ در تهران، درگذشت: ۱۷ فروردین ماه ۱۳۶۸ در لس آنجلس، کالیفرنیا) شاعر و ترانه سرای ایرانی است. وی که از سنین جوانی به شعر روی آورده بود و یکی از مجموعه‌های شعر او یعنی کتاب فصل مطرح نیست به عنوان بهترین کتاب شعر نو در سال ۱۳۴۸ انتخاب شده بود، از سال ۱۳۵۴ و به پیشنهاد فریدون خوشنود به عرصه ترانه سرایی وارد شد و فعالیت در این عرصه را تا پایان عمر خویش ادامه داد.

لیلا کسری قبل از انقلاب اسلامی ایران برای خوانندگانی چون نوش آفرین، نسرین، ستار، مهستی، ابی، ایرج، گلپا، الهه و بعد از انقلاب برای خوانندگان دیگری چون: اندی، سیاوش شمس، معین، فرزین، ویگن، و داریوش ترانه سرود، و در طی این مدت با بسیاری از آهنگسازان مطرح ایرانی همچون صادق نوجوکی همکاری نمود. با این وجود شاخصترین و به یادماندنی ترین آثار او، کارهایی است که وی با هایده انجام داده‌است. چراکه او ترانه سرای اختصاصی هایده به شمار می‌آمد و سرودن اغلب ترانه‌های این خواننده را بر عهده داشت.

لیلا کسری در روز هفتم فروردین ماه سال ۱۳۱۸ در شهر تهران متولد گردید. تحصیلات مقدماتی و دبیرستان خود را در زادگاهش به انجام رسانید و سپس برای ادامه تحصیل راهی انگلستان شد. وی در لندن در رشته کتابداری در دانشگاه کینز کالج تحصیل نمود و پس از پایان تحصیلات خویش به ایران بازگشت.

لیلا کسری پس از بازگشت به ایران در شرکت پتروشیمی ایران استخدام شد و به کار در این شرکت پرداخت.

لیلا کسری از سنین نوجوانی و جوانی به فعالیت شاعری روی آورد. وی که در سنین جوانی ازدواج کرده بود، پس از بدنیا آمدن دو فرزندش، پاشا و جهان شاه، مجموعه شعر یک پاییز و دو بهار را منتشر کرد. وی سپس دو کتاب شعر دیگر به نام‌های فصل مطرح نیست و جشنواره این سوی پل را در سالهای ۴۸ و ۴۹ از خود به یادگار گذاشت.

کتاب فصل مطرح نیست به عنوان بهترین کتاب شعر نو سال...

بیشتر...