کانال تلگرام ویکی صدا

جدیدترین ترانه ها را از کانال تلگرام ویکی صدا
جهانبخش پازوکی Jahanbakhsh Pazoki
جهانبخش پازوکی
نام های دیگر
سن
سال

Jahanbakhsh Pazoki Statusبرای تکمیل آرشیو جهانبخش پازوکی ما را همراهی کنید.

بیوگرافی جهانبخش پازوکی [ویرایش]

جهانبخش پازوکی (زاده ۴ خرداد ۱۳۱۶، شیراز) ترانه‌ساز و ترانه‌سرای ایرانی مقیم لوس آنجلس است.

او در ۴ خرداد سال ۱۳۱۶ (۱۹۳۷ میلادی) در شیراز متولد شد. یکی از پرکارترین ترانه سازان و ترانه سرایان ایرانی. شاید نکته‌ای که پازوکی را از دیگر اهنگسازان جدا می‌کند نوشتن شعر و اهنگ یک اثر است. کاری که در اکثر موارد به وسیله دو نفر انجام می‌گیرد. از سویی در لس آنجلس و در بین همکاران او شایع است همسر وی سراینده این اشعار است.

پازوکی در ۷ سالگی به علت علاقه فراوان به موسیقی وارد این عرصه شد و در ابتدا به یادگیری فلوت پرداخت.اما بعدها به صورت حرفه‌ای به فراگیری و نواختن ویلن پرداخت. پازوکی در سن ۱۴ سالگی شیراز را به مقصد اصفهان ترک کرد و در این شهر زیر نظر جلیل شهناز و تاج اصفهانی به فراگیری موسیقی پرداخت.

پازوکی همکاری خود را برای شعر و اهنگسازی با خوانندگان مشهور ایرانی مانند اکبر گلپایگانی، مهستی و هایده ادامه داد و در سال ۱۹۷۹، پس از انقلاب 57 ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد. همکاری او با خوانندگان پاپ ایرانی در لس آنجلس هم ادامه پیدا کرد. جهانبخش پازوکی تا کنون بیش از ۶۰۰ اثر از خود به جای گذاشته‌است.

او در سال ۲۰۰۵ به خاطر زحمات چندین ساله در موسیقی و هنر ایرانی و حفظ موسیقی اصیل ایرانی در خارج از ایران جایزه شیر بالدار طلائی آکادمی جهانی هنر، ادبیات و رسانه ایران را دریافت کرد.

وی دارای دو فرزند به نام‌های نیلوفر و نگار است.

بیشتر...