کانال تلگرام ویکی صدا

جدیدترین ترانه ها را از کانال تلگرام ویکی صدا
منوچهر سخایی Manoochehr Sakhaee
منوچهر سخایی
نام های دیگر
سن
سال

Manoochehr Sakhaee Statusبرای تکمیل آرشیو منوچهر سخایی ما را همراهی کنید.

آلبوم های منوچهر سخایی

بیوگرافی منوچهر سخایی [ویرایش]

 

منوچهر سخایی (متولد: ۱۳۱۴ خورشیدی در تهران)، خواننده و بازیگر سینمای قبل از انقلاب، از قدیمی‌ترین چهره‌های موسیقی پاپ واز بازماندگان نسلی است که با اجرای ترانه‌های عاشقانه بر بستر ملودی‌های ایرانی، با ارکستراسیون غربی و کلام فارسی، در اواخر دهه ۳۰ خورشیدی، محبوبیت خیره کننده‌ای برای این سبک موسیقی به ارمغان آوردند. از منوچهرسخائی جدای از بازی و خوانندگی او در چند فیلمفارسی، ترانه‌های بسیاری به یادگار مانده‌است، که در میان آنها، ترانهٔ «کلاغا» با کلام نوذر پرنگ و آهنگ پرویز مقصدی، به امضای هنری او در عالم موسیقی بدل شده‌است.

او پیش از ورود به دنیای موسیقی، خبرنگار پارلمانی روزنامه بود و درسال‌های فعالیت هنری‌اش، مدتی برنامه «زنگوله‌ها» را برای تلویزیون ایران تهیه می کرد که در آن به معرفی چهره‌های جدید موسیقی پاپ می‌پرداخت.

وی پس از انقلاب ایران (۱۳۵۷) به آمریکا کوچ کرد و گرچه در آنجا نیز ترانه‌ها و آلبومهایی خلق نمود، اما هرگز نتوانست موفقیت و محبوبیت گذشتهٔ خود را تکرار کند و نهایتاً برای سالها در سکوت به سر برد.

او پس از اقامت در آمریکا تا مدتی به خوانندگی ادامه داد. آلبوم «هم‌کلاس ها» نخستین اثر او پس از خروج از ایران بود.

محمود خوشنام، کارشناس موسیقی در رابطه با درگذشت این هنرمند قدیمی موسیقی ایران گفت: «منوچهر سخایی زمانی روی عرصه آمد که ترانه سازی در ایران در حال تکوین بود، و او نقش مهمی در این جریان تکوینی ایفا کرد. منوچهر سخایی به من می‌گفت که او و ویگن برای پیشبرد موسیقی پاپ در دو جریان موازی حرکت می کردند. ویگن بیشتر با بهره گیری از ریتم ها غربی عمل می کرد و خودش بیشتر متکی به منابع داخلی و موسیقی سنتی و بومی بود.صدای منوچهر سخایی مثل صدای ویگن رسا نبود ولی صدایی نرم و رمانتیک و عاشق پسند داشت و...

بیشتر...