کانال تلگرام ویکی صدا

جدیدترین ترانه ها را از کانال تلگرام ویکی صدا
علی سورنا ali sorena
علی سورنا
نام های دیگر
مرد تنها
سن
31 سال

ali sorena Statusبرای تکمیل آرشیو علی سورنا ما را همراهی کنید.

آلبوم های علی سورنا

بیوگرافی علی سورنا [ویرایش]

علی خدامی ملقب به سورنا (علی سورنا) متولد ۲۷/فروردین/۱۳۶۹ رپکن، شاعر و آهنگساز ایرانی است. مضامین آثار وی اعتراض به ناهنجاری‌های اجتماعی، سیاست، فقر و تبعیض است. وی همچنین به مفاهیمی همچون آزادی وحتی عشق نیز اشاره می‌کند. سورنا به دلیل تصویرسازی‌ها و ساختن تصاویر زنده و پویا در اشعارش شهرت دارد. مجموعهٔ «نگار» از وی از اولین نمونه‌های آلترناتیو هیپ هاپ در رپ فارسی است. سورنا فعالیت خود را از از اوسط دههٔ ۸۰ هجری در موسیقی زیرزمینی ایران آغاز کرد. در بین سالهای ۸۷ تا ۹۰ قطعاتی را به صورت رسمی منتشر کرد که از بین آنها می‌توان به تک آهنگ سیاسی - اجتماعی «وطن»که در فضای ملتهب سیاسی آن سالها منتشر شد اشاره کرد.

مجموعهٔ مرد تنها

در ۱۹ بهمن سال ۱۳۹۰ اولین مجموعهٔ رسمی سورنا با نام «مرد تنها» منتشر شد. که مورد توجه طیف وسیعی از علاقمندان رپ فارسی قرار گرفت. مرد تنها شامل ۱۰ قطعه است که اشعار آن اغلب بیانگر عصیان‌ها و غم واندوه طبقهٔ اجتماعیست که سورنا در آن زندگی می‌کند.. قطعات "حالا وقت خواب نیست" و "خاک سرخ" از این مجموعه فضایی اعتراضی-اجتماعی و سیاسی دارند. همچنین قطعه ی" مستی "یکی از اولین نمونه‌های داستان گویی در رپ فارسی است. نصیر مشکوری منتقد و محقق هنری در بخشی از نوشتهٔ خود در مورد مجموعهٔ مرد تنها این مجموعه را اینگونه توصیف می‌کند:

"آلبوم "مرد تنهاً مجموعه‌ای اجتماعی و حقیقتاً معترض است بی آنکه از چهاردیواری زندگی شخصی سورنا خارج شود و شکلی فرمالیستی و ساختگی بخود بگیرد. این اعتراض در آلبوم "مرد تنهاً در فرم یک "درد تاریخی" و در فضای موسیقائی غم‌انگیز اما پُرانرژی و عصیانی خودنمائی می‌کند. این درد، مثل درد پنهان در موسیقی "بلوز" برده‌های آفریقائی/ آمریکائی می‌ماند. این درد، دردی شاعرانه و سانتی مانتال نیست. دردی که سورنا در رپآهنگ‌های خود با بیانی تندخو، لحنی واقعی و حسی ملموس روایت می‌کند عمیق‌تر از شعارهای مردم پسند سیاسی و یا روضه خوانی‌های...

بیشتر...