اخبار حق با کیست؟ رضا رشیدپور یا خانواده خواننده‌ی مرحوم
کاور هیاهوی بسیار بر سر مستند مرتضی پاشایی

حق با کیست؟ رضا رشیدپور یا خانواده خواننده‌ی مرحوم 610

 • ۱۳۹۳/۱۱/۰۱ ; توسط : a.n.ir

موسیقی ما - مصطفی برادر زنده‌یاد «مرتضی پاشایی» در واکنش به خبر انتشار رایگان مستند «رضا رشیدپور» درباره مرتضی پاشایی، این متن را در صفحه اینستاگرام خود قرار داده است:


«متأسفانه مدتی است از گوشه و کنار اظهار نظرها و قضاوت‌هایی در خصوص برادر عزیزم مرتضی پاشایی و خانواده و اطرافیان و حتی دوستدارن‌اش شنیده می‌شود. برخی از این صحبت‌ها به حدی سخیف و راوی آنها حقیر هستند که دل هر شنونده یا خواننده‌ای را به درد می‌آورد. این اظهارات تا جایی پیش می‌رود که حتی حریم خصوصی فرد را زیر پا گذاشته و به طرز غیرمحترمانه‌ای به خود اجازه هرگونه بی‌احترامی را می‌دهند.

اما در اینجا روی سخن من با فردی است که مدعی شده مستندی در مورد این هنرمند ساخته و قصد انتشار آن را به‌صورت رایگان در میان هواداران دارد. به‌راستی سوال اینجاست که چرا؟ آیا هیچ اسپانسر یا حامی مالی پشت پرده این اثر وجود نداشته و ندارد؟ پاسخ این است که از منابع موثقی مطلع شدیم که از طرف ایشان، مذاکراتی در خصوص فروش این اثر با مبالغ هنگفت به شرکت‌های پخش صورت گرفته بود.

چرا این‌گونه فرافکنی می‌کنیم؟ چرا شخص مدعی هر زمان که به دنبال همراه کردن احساسات مردم با خود است، به سراغ صفحه اجتماعی می‌آید و با مظلوم‌نمایی با نوشتن مطالب به دور از واقعیت دیگران را متهم به سوءاستفاده مالی کرده و خود را انسانی پاک‌طینت و بی‌نیاز به مال دنیا معرفی و با آبروی خانواده این هنرمند بازی می‌کند؟ آیا این در تعارض با هدفی که عنوان می‌کند نیست؟ آیا تولید و تکثیر و پخش فیلم با هزینه شخصی و بدون هیچ منفعت مالی از سوی ایشان پذیرفتنی است؟

اگر چنین است، ایشان را به گذشته‌ی نه‌چندان دور خودشان رجوع می‌دهم که مونولوگ‌های پنج دقیقه‌ای تولید و در آن به مطرح کردن دغدغه‌های خود پرداخته و آن را از صفحه شخصی‌اش در تعداد محدودی منتشر می‌نمود. آیا آن موقع نمی‌توانست این دغدغه‌های اکثراً اجتماعی را تبدیل به مستندی تأثیرگذار کند؟

حال آنکه خانواده هنرمند مرحوم اعلام نموده‌اند کلیه درآمد حاصله از فروش اثر، صرف امور خیریه خواهد شد و به این ترتیب خود و بینندگان این اثر را در امر خیر سهیم نموده‌اند. اقدامات دیگر خانواده هنرمند فقید مرتضی پاشایی موید این مطلب است که می‌توان به اهدای درآمد حاصله از آواهای پیشواز همراه اول به مبلغ 187 میلیون به مرکز جامع سرطان اشاره نمود. آیا شما هدفی والاتر و بالاتر از این را دنبال می‌کنید؟ به‌راستی بیاییم یک‌بار برای همیشه دست از این شایعه‌سازی‌ها و دخالت‌ها در زندگی هنرمندان محبوب‌مان برداریم و اینقدر ساده دیگران را قضاوت نکنیم.»

رشیدپور اتهام حضور اسپانسرهای مالی برای این فیلم مستند را پس از چند ساعت در صفحه شخصی اش داد.
 • امروز سه شنبه در اینستاگرام رشیدپور و پاشایی چه گذشت؟

پس از انتشار متن مصطفی پاشایی در اینستاگرام، رشیدپور خیلی سریع از فرصت استفاده کرد و پاسخی حقوقی به برادر زنده یاد پاشایی داد: «خواهش می کنم خودتان را جای من بگذارید. در حالی که من به احترام طرفداران مرتضی و هم چنین حرمت موی سفید خانواده اش، از حق خودم گذشته و بر هزار حرف نگفته چشم پوشیده و تصمیم به سکوت گرفته ام، برادر آن مرحوم فرصت را مناسب دیده و برای غلبه بر جو منفی پول دوستی و... پستی در اینستاگرام خود گذاشته و من را حقیر خطاب کرده است. اظهاراتم را سخیف دانسته و ادعا کرده که اطلاع موثق دارد که من خیال (!!!!!) داشتم مستند سیب را به قیمت هنگفت به یک شرکت پخش بفروشم!!! و لابد از نظر این جوان عزیز آن شرکت پخش هم احمق مطلق است که هم به من پول هنگفت بدهد و هم مستند را رایگان بدهد دست مردم!!! متاسفانه از تصمیم من برای سکوت سوء استفاده کردند.

 • ای کاش صادقانه به مردم می گفتند که تصمیم گرفته اند از این راه پول درآورند و صرف کار خیر کنند و به هیچ کس هم ربطی ندارد. ولی می بینید که آنها بد کردند.

  حالا دیگر بحث کاسبی نیست. بحث آبروی من هم هست. جوان عزیز... مصطفی خان پاشایی... من به شما هشدار می دهم که اگر تا ببست و چهار ساعت آینده نام آن مرکز خیالی که قرار بوده پول هنگفت به من بدهد را فاش نکرده و اثبات نکنید از شما به مراجع قضایی به جرم تهمت و افترا شکایت خواهم کرد. به شرف فاطمه زهرا قسم میخورم که اگر تا بیست و چهار ساعت نتوانید گفته هایتان را ثابت کنید درس بزرگی به شما خواهم داد. یا علی»

  پس از این پاسخ، مصطفی پاشایی پست قبلی را از اینستاگرام برداشت و با لحنی به مراتب آرام تر و مهربانانه تر سعی کرد رشیدپور را از تهدیدش بازدارد و نوشت:« هنرمند عزیز جناب آقای رشید پور ، در خصوص مطلبی که در مورد بنده مرقوم فرمودید لازم میدانم توضیحاتی در مورد مطلبی که به دلیل سوء تفاهم پیش آمده از سوی شما ، مجبور به حذف آن شدم ، توضیحاتی را عرض کنم ، کاش به مطلب بنده دقت بیشتری می فرمودید که در بخش اول جملات من از کلماتی که شما به عنوان توهین به خود از آن نام بردید به هیچ عنوان منظور نظر جنابعالی نبودید که به دلیل برداشت نادرست اینگونه تلقی فرمودید ..در خصوص بخش دوم مطالب بنده نیز باید بگویم اگر دقت کرده باشید به هیچ وجه نامی از شما نبرده و نمی برم اما متاسفانه این برداشت نادرست از سوی شما صورت گرفت که به این وسیله لازم دیدم ابهامات بر طرف گردد.»
 • اصل داستان چیست؟
مدتی پیش تیزری با حضور «رضا رشیدپور» مجری معروف تلویزیون در فضای مجازی منتشر شد که در آن گوشه‌هایی از گفت‌وگوهای او با خانواده زنده‌یاد پاشایی و دوستان و همکاران‌اش گنجانده شده بود. خود رشیدپور هم در این تیزر حاضر بود و درباره آن توضیح می‌داد؛ مستندی به نام «سیب» که بنا به اعلام رشیدپور قرار بود به صورت رایگان در اختیار مردم قرار بگیرد.

پس از این ماجرا، ناگهان اخباری منتشر شد مبنی بر ساخت مستندی با عنوان «آقای خاص» که کارگردان دیگری داشت به نام «شاهین صمدپور» و در صفحات نزدیکان زنده‌یاد پاشایی درباره آن صحبت می‌شد. تصویری از برادر مرتضی و کارگردان اثر هم در فضای مجازی منتشر شد، همراه با این خبر که: «مستند مرتضی پاشایی - در این مستند به همه ابهامات در خصوص حاشیه‌ها پاسخ داده خواهد شد. این مستند به علایق خاص و خاطرات اطرافیان، دوستان و هنرمندانی که با مرتضی در رابطه بودند، می‌پردازد.» پس از آن هم تأکید می‌شد که این تنها مستند رسمی درباره مرتضی است. مشخص بود که این متن‌ها و تصاویر در تقابل با مستند رشیدپور منتشر می‌شوند.

عموی مرتضی پاشایی هم با خبرگزاری ایرنا مصاحبه کرد و گفت: «تولید این مستند غیرقانونی است. خانواده مرتضی اجازه ساخت این فیلم مستند را صادر نکرده و هرگونه اقدامی در این خصوص غیرقانونی است.»
 • پاسخ رشیدپور چه بود؟
رضا رشیدپور هم بیکار ننشست و به عموی مرتضی پاسخ گفت تا پای شخص جدیدی به میان آید؛ «سید جواد هاشمی». رشیدپور در صفحه شخصی‌اش نوشت: «حتماً به خاطر دارید که پریشب با من تماس گرفتید و فرمودید که تیزر مستند «سیب» بسیار حرفه‌ای و جذاب شده و اظهار محبت فراوان فرمودید و البته یک نگرانی کوچک هم داشتید. فرمودید که هنرمند متعهد و سرشناس کشورمان جناب سید جواد هاشمی عزیز هم برای ساخت یک مستند مشابه مستند «سیب» کلی سرمایه‌گذاری کرده و اگر ما «سیب» را رایگان پخش کنیم، حتماً سوژه می‌سوزد و سید جواد عزیز نمی‌تواند مستند خودش را در شبکه نمایش خانگی بفروشد و ضرر می‌کند. بنده عرض کردم مگر قرار است ایشان بفروشند که فرمودید «بله» و من گفتم که دستور بدهید تا بدانم چه کمکی از دست من برمی‌آید؟ فرمودید که چون فعلاً فرصت ندارید، به زودی به دفتر من تشریف خواهید آورد تا تعیین کنید که کدام اسرار در مستند سیب به رایگان افشا شود و کدام‌یک برای فروش باقی بماند. من هم اطاعت کردم.»

او چند سوال هم از عموی مرتضی پرسیده که باعث شد متن اول این گزارش از سوی مصطفی پاشایی منتشر شود. سوالات رشیدپور اینها هستند:

۱- چگونه مستندی که در آن تمام اعضای خانواده پاشایی با میل و رغبت حضور پیدا کرده و مقابل دوربین ابراز لطف فرموده و تا پاسی از شب در اتاق کار من دردودل کرده‌اند، می‌تواند غیرقانونی باشد؟!

۲- چگونه مستندی که حتی نام آن را برادر مرتضی انتخاب کرده و عکس‌های خصوصی آن مرحوم نازنین را پدرش در اختیارم قرار داده و اولین مصاحبه‌کننده‌اش مدیر برنامه‌های قانونی مرتضی بوده، می‌تواند غیرقانونی باشد؟

۳- حالا که شما همه‌چیز را با محک فروش می‌سنجید، بفرمایید که چگونه من و گروهم به دنبال منفعت شخصی و مالی هستیم، در حالی که این مستند قرار بود رایگان پخش شود؟!

۴- چگونه مستندی که حاصل اشک و اراده نزدیک‌ترین دوستان مرتضی در تلویزیون و سینما و... است و از لیلا بلوکات عزیز تا روزبه نعمت‌اللهی و از آزاده نامداری تا مهدی کرد در آن مهم‌ترین خاطرات‌شان از مرتضی را بازگو می‌کنند، می‌تواند منفعت‌طلبانه باشد؟!

۵- چگونه دوربین این مستند غیرقانونی به فضاهای کاملاً کنترل شده‌ی مراسم چهلم مرتضای عزیز نفوذ کرده و در کمال امنیت و آرامش و در هماهنگی قابل تقدیر با حضرتعالی به ضبط این تصاویر غیرقانونی پرداخته است؟
 • کارگردان جدید چه می‌گوید؟
شاهین صمدپور کارگردان مستند مرتضی پاشایی خیلی ظریف از بی‌مجوز بودن کار رضا رشیدپور سخن می‌گوید: «پس از درگذشت این خواننده مردمی، گروه‌های مستندساز بسیاری مدعی ساخت این مستند شدند؛ اما اثری که ما می‌سازیم، تنها اثر قانونی است که با رضایت خانواده پاشایی در حال ساخت است.»

صمدپور اما هرگونه همکاری با سید جواد هاشمی را رد می‌کند و می‌گوید: «سید جواد هاشمی از جمله هنرمندانی است که در تمام مراحل بیماری مرتضی هاشمی همواره کنار خانواده او بوده و با آنها در ارتباط است و قطعاً از نظرات وی استفاده می‌کنند. اما من به عنوان کارگردان مستند زندگی مرتضی پاشایی با عموی این خواننده موسیقی در ارتباط هستم.»
 • کار به کجا خواهد کشید؟
این روزها تلفن همراه رضا رشیدپور از دسترس خارج شده و کسی نمی‌تواند با او تماس بگیرد. سید جواد هاشمی هم هیچ پاسخی به صحبت‌های رضا رشیدپور نداده. صمدپور هم فیلم می‌گیرد و مصاحبه می‌کند. مشخص نیست که آیا «سیب» رشیدپور منتشر خواهد شد یا نه. او خطاب به عموی پاشایی نوشته: «مملکت قانون دارد و غیرقانونی بودن یک مستند را قانون تشخیص می‌دهد، نه حضرتعالی!»
منبع:
اختصاصی سایت موسیقی ما
هنرمندان : مرتضی پاشایی

نظرات : هیاهوی بسیار بر سر مستند مرتضی پاشایی

  No results found.

برای ارسال نظر در ویکی صدا می بایست ورود یا ثبت نام کنید.